To access Quick Links, visit our text-only version.

. Public Schools of North Carolina . . State Board of Education . . Department Of Public Instruction .

TEACHER OF THE YEAR

2011 REGIONAL & DISTRICT TEACHERS OF THE YEAR

NOTE :: Various file formats are used on this page that may require download. If larger than 1mb, it will take longer to download. For instructions or more information, please visit our download page.

  • 2011 Regional & District Teachers of the Year Booklet
    (pdf, 2.7mb)
  • Apr 6, 2011 Teacher of the Year Program
    (pdf, 7.3mb)

REGION LEA NAME
Northeast Beaufort County Schools Dana Hudnell
Bertie County Schools Jennifer Hall Veverka
Camden County Schools Rose Taylor Lee
Currituck County Schools Lynn Kotzian
Dare County Schools Stephen Nichols
Edenton-Chowan County Schools Dana Webb
Elizabeth City/Pasquotank Public Schools Suzie Sanders (Finalist)
Gates County Schools Susan Casper
Hertford County Schools Carol Swain
Hyde County Schools Julio Morales
Martin County Schools Kristine Doster
Perquimans County Schools Lynwood Winslow III
Washington County Schools Christi Lilley Rogerson
Southeast Brunswick County Schools Rebecca Willis
Clinton City Schools Deirdre Moore
Carteret County Schools Callie Smith (Finalist)
Craven County Schools Caroline Stillwell
Duplin County Schools Amy Powers
Greene County Schools Carl Bradshaw
Jones County Schools Jane Kazleman
Lenoir County Schools Mary Anderson Riddick
New Hanover County Schools Kimberly S. Horton
Onslow County Schools Doris Tursi
Pamlico County Schools Jeremy J. Johnson
Pender County Schools Lee Points
Sampson County Schools Carol Williams
Wayne Count Schools Scott S. Hardy
North Central Durham Public Schools Takesha Trapp
Edgecombe County Schools Kim Wainwright
Franklin County Schools Kimly M. Pace
Granville County Schools Erin Robbins
Halifax County Shools Melissa Harris
Johnston County Schools Katie Wall
Nash-Rocky Mount Public Schools Suzanne Weaver
Northampton County Schools Marilyn S. Burgess-Thompson
Roanoke Rapids City Schools Chad Geary
Vance County Schools Jacqueline Boyd
Wake County Schools Elizabeth Plotkin
Warren County Schools Dakisha Nabulungi Perry
Weldon City Schools Ferdinand Cooper (Finalist)
Wilson County Schools Gail Mahan
Sandhills/South Central Bladen County Schools Sherry Lewis
Columbus County Schools Sylvia Cox
Cumberland County Schools Denise E. Nosbisch
Harnett County Schools Michelle Cline
Hoke County Schools Takeisha Parker-Wilson
Lee County Schools Jessica Hamilton
Montgomery County Schools Earle S. Poole
Moore County Schools Marci Houseman (Finalist)
Richmond County Schools Christy Mabe
Robeson County Schools Sherry Harrell
Scotland County Schools Leslie Knauss
Whiteville City Schools Lu Ann Johnston
Piedmont-Triad/Central Alamance-Burlington Schools Tyronna Hooker
(Finalist &
2011 Teacher of the Year)
Asheboro City Schools Kristine McCloskey
Caswell County Schools Robert L. Mise
Chapel Hill-Carrboro City Schools Takiyah Baptist
Chatham County Schools Marcus Herman-Giddens
Davidson County Schools Paul Piatkowski
Guildford County Schools Jean Goss
Orange County Schools Wayne Wilson
Person County Schools Gina Lunsford
Randolph County Schools Janet Burgess
Rockingham County Schools Angela Wilson
Stokes County Schools Debra Hennelly
Thomasville City Schools Ira Cumpton, Jr.
Winston-Salem/Forsyth County Schools Heather King
Southwest Anson County Schools Daniel Norwood
Cabarrus County Schools Sarah Jewell
Charlotte-Mecklenberg County Schools Sarah Dyvig
Cleveland County Schools Matt Harris
Gaston County Schools Thomas Plecnik (Finalist)
Kannapolis City Schhools Yachannah Galloway
Lincoln County Schools Jane Morton
Stanly County Schools Cindy Jones
Union County Schools Andrew Rosene
Northwest Alexander County Schools Mary Beth Bumgarner
Alleghany County Schools Cheryl Powell
Ashe County Schools Travis Richardson
Avery County Schools Dee Raby
Burke County Schools Karen Auton
Caldwell County Schools J. Lowell Rogers
Catawba County Schools Andy Blevins (Finalist)
Davie County Schools Kelly Myers
Elkin City Schools Amy Wagoner
Hickory City Schools Margaret Langford
Iredell-Statesville Schools Pamela Bumgarner
Mooresville City Schools Maureen Fitzsimmons
Mount Airy City Schools Marcy Marion
Newton-Conover City Schools Donna Schronce
Rowan-Salisbury Schools Julie Stolze
Surry County Schools Katie McCrary
Watauga County Schools Mary Kent Whitaker
Wilkes County Schools Kathryn Murchinson
Yadkin County Schools Jon Huggins
West Asheville City Schools Lisa Bruggeman
Buncombe County Schools Eric Grant (Finalist)
Cherokee County Schools Stephen Bias
Clay County Schools Maureen McClure
Graham County Schools Cheryl Morgan
Haywood County Schools Teresa Cook
Henderson County Schools Jason Rhodes
Jackson County Schools Vyanne C. Fisher
Macon County Schools Emily Awtrey
Madison County Schools Robert Zimmerman
McDowell County Schools Jessica Ferguson
Mitchell County Schools Michelle Perkins Lord
Polk County Schools Linda Herbert
Rutherford County Schools Erica Bohnsack
Swain County Schools Neil Hawken
Transylvania County Schools Jay Case
Yancey County Schools Wanda Hensley
Charter Schools ArtSpace Charter School Cindy Hunt
Bethel Hill Charter School Stephanie Cook
Charter Day School Shelby Gorski
Chatham Charter School Regina Johnston (Finalist)
Columbus Charter School Carla Fisher
East Wake Academy Pamela Tew
Evergreen Community Charter School Ona Armstrong
Gray Stone Day School Robin Ward Dassler
Lake Norman Charter School Leigh Ann Williams
Lincoln Charter Cathy Thornburg
Roxboro Community School Joyce Sugg
Sallie B. Howard School for the Arts and Education Pratibha Lakhani
Socrates Academy Sue Davis
Union Academy John McAuley
Voyager Academy Amy Daw