To access Quick Links, visit our text-only version.

. Public Schools of North Carolina . . State Board of Education . . Department Of Public Instruction .

BURROUGHS WELLCOME FUND
TEACHER OF THE YEAR

2013 BURROUGHS WELLCOME FUND
REGIONAL & DISTRICT TEACHERS OF THE YEAR

NOTE :: Various file formats are used on this page that may require download. If larger than 1mb, it will take longer to download. For instructions or more information, please visit our download page.

  • May 2, 2013 Burroughs Wellcome Fund Teacher of the Year Program:
    Awards Program listing all Regional and District Winners

    (pdf, 3.4mb)

REGION LEA NAME
Northeast Beaufort County Schools Penny Miller
Bertie County Schools Deanna Orbita
Camden County Schools Jennifer Lilly
Edenton/Chowan Schools Myla Hoey
Currituck County Schools Stephen Bo Davenport
Dare County Schools Pamela Mills (Finalist)
Gates County Schools Mary Stallings Hobbs
Hertford County Schools Elizabeth Jones
Martin County Schools Amanda Emerson
Elizabeth City/Pasquotank Schools Donna Gregory
Perquimans County Schools Amy Craddock
Pitt County Schools Beth Ulffers
Washington County Schools Linda West
Southeast Brunswick County Schools Laura Hunter
Carteret County Schools Betsy Piehler
Clinton City Schools Vevlyn Lowe
Craven County Schools Ashley Fillingame
Duplin County Schools Anne Pittman
Jones County Schools Crystal Taylor-Simon
Lenoir County Schools Melissa Lynch
New Hanover County Schools Sabrina Hill-Black
Onslow County Schools Carrie Morris (Finalist)
Pamlico County Schools Jason Philipps
Pender County Schools Craig Lawson
Wayne County Schools Glenda Crocker
North Central Durham Public Schools Alaina Burr
Edgecombe County Schools Amanda Evans
Franklin County Schools Colleen Malena
Granville County Schools Lauren Piper
Halifax County Schools Kamisha Smith
Johnston County Schools Carrie Lee
Nash-Rocky Mount Schools Kristen Tedford
Northampton County Schools Kimberly Daughtry
Roanoke Rapids Schools Jennifer Moore-Redwine
Vance County Schools Natasha Rubin
Wake County Schools Lauren Brooks
Warren County Schools Katrinka Newman
Weldon City Schools Thomas McGeachy (Finalist)
Wilson County Schools Tracey Leon
Sandhills/South Central Bladen County Schools Lorraine Dennis
Columbus County Schools Tara Pate
Cumberland County Schools Angela Parker
Harnett County Schools Shannon Godfrey (Finalist)
Hoke County Schools Glendia Black-Flippin
Lee County Schools Joseph Stouffer
Montgomery County Schools Jennifer Pieczyski
Moore County Schools Stephanie Monroe
Richmond County Schools Lulama Rozani
Robeson County Schools Matthew Howington
Scotland County Schools Melissa Creed
Whiteville City Schools Cindy Faulk
Piedmont-Triad Alamance-Burlington Schools Kimberly Poe
Asheboro City Schools Susan Butler
Caswell County Schools DelShana LeGrant
Chatham County Schools JoAnn Norwood
Chapel Hill-Carrboro Schools Kim Mellor
Davidson County Schools Brandy Reeder
Guilford County Schools Karyn Collie Dickerson
(Finalist &
2013 Burroughs Wellcome Fund Teacher of the Year)
Lexington City Schools Adrianne Staten
Orange County Schools Angela Wimberly
Person County Schools Mary Jane Bowman
Randolph County Schools Mary (Beth) Davis
Rockingham County Schools Wendy Edwards Southard
Stokes County Schools Yasmin Jaffe
Thomasville City Schools Robert Merkel
WS/Forsyth Schools Kim Abrams
Southwest Cleveland County Schools Heather Brown
Stanly County Schools Julie Furr
Union County Schools Maxie Johnson
Anson County Schools Christina Rose
Lincoln County Schools Karl Sain
Kannapolis City Schools Sandra Summerlin
Charlotte Mecklenburg Schools Eric Tornfelt
Cabarrus County Schools Mariko Weinhardt
Gaston County Schools Julian Wilson (Finalist)
Northwest Alexander County Schools Terrilyn Fincannon
Alleghany County Schools Sherrie Hines
Ashe County Schools Michele Lemly
Avery County Schools Hank (Henry) Hardin
Burke County Schools Amy Vaughn
Caldwell County Schools Braley Speagle
Catawba County Schools Michael Slaughter
Elkin Ciy Schools April Swarey
Hickory City Schools Sarah (Betsy) Swann
Iredell-Statesville Schools Claude (Byron) Jones
Mooresville Graded School District Heather Surgen
Newton Conover Schools Angie Sigmon
Rowan Salisbury Schoools Sakinah Riley
Surry County Schools Jamie Martin
Watauga County Schools Katie Matthews
Wilkes County Schools Kathy Wagoner
Yadkin County Schools Christopher Petree (Finalist)
Western Jackson County Schools Carol Ann Riser
Macon County Schools Rita Esterwood
Yancey County Schools Erica Tyner
Transylvania County Schools Rivers Smith
Clay County Schools Rebecca Stewart
Henderson County Schools Allyson Myers
Rutherford County Schools Jill Francis (Finalist)
Buncombe County Schools Dawn Rookey
Polk County Schools Kimberly Mirasola
Cherokee County Schools Fallon Rider
Asheville City Schools Jenny Thomas
Madison County Schools Kasaundra Wallin
Mitchell County Schools Veronica Pitman
Swain County Schools Judy Wilson
Graham County Schools Bobbie Burchfield
Haywood County Schools Cecilia Marcus
McDowell County Schools Melanie Shaver
Charter Schools Charter Schools Jan Adams (Finalist)
Charter Schools Jennifer Marlowe
Charter Schools Alison Cause Nance
Charter Schools Dan Sandlin
Charter Schools Jennifer Edins
Charter Schools Annette Slaughter
Charter Schools Carly Morton
Charter Schools Jennifer Phillips
Charter Schools LeighAnn Fresina
Charter Schools Gary Leonard
Charter Schools Rick Baltes
Charter Schools Lisa Wilson
Charter Schools Danielle Derwich
Charter Schools Beverly Sipe
Charter Schools Harry Scott