To access Quick Links, visit our text-only version.

. Public Schools of North Carolina . . State Board of Education . . Department Of Public Instruction .

WACHOVIA PRINCIPAL OF THE YEAR

2005 WACHOVIA REGIONAL & DISTRICT PRINCIPALS OF THE YEAR

REGIONSCHOOLSNAME
Northeast Region
(Region I)
Beaufort County Schools Crystal Ange
Bertie County Schools Wayne Mayo
Camden County Schools Rebecca Phelps
Currituck County Schools Patricia Newbern
Dare County Schools Walter McWhirt
Edenton-Chowan Schools Shelia Evans
Elizabeth City-Pasquotank Schools Frank Heath
Gates County Schools Michael Felton
Hertford County Schools Ron Lane
Hyde County Schools Charles DelForge
Martin County Schools Harry Respass
Perquimans County Melvin Hawkins (Finalist)
Pitt County Schools Thompson Forbes, Jr.
Tyrrell County Schools  
Washington County Schools  
Southeast Region
(Region II)
Brunswick County Schools Zelphia Grissett
Carteret County Schools Wanda Fowler
Craven County Schools Gerald Johnson (Finalist)
Duplin County Schools M. Guthrie
Greene County Schools  
Jones County Schools Dixie Whaley
Lenoir County Schools Brent Williams
New Hanover County Schools Susan Hahn
Onslow County Schools Susie Kinder
Pamlico County Schools  
Pender County Schools William Cauley III
Sampson County Schools Linda Williams
Clinton City Schools Debbie Daughtry
Wayne County Schools Barbara Wilkins
North Central Region
(Region III)
Durham Public Schools Stacey Wilson-Norman
Edgecombe County Schools Cheryl Olmsted
Franklin County Schools Jewel Eason
Granville County Schools Roy Winslow
Halifax County Schools Jacqueline Wilson
Roanoke Rapids City Schools  
Weldon City Schools  
Johnston County Schools Cathy Truitt (Finalist)
Nash-Rocky Mount Schools Ella Batts
Northampton County Schools Mary Ruffin-Harrell
Vance County Schools Oddis Smith
Wake County Schools Stephen Mares
Warren County Schools Joyce Long
Wilson County Schools Donna Simms
Sandhills/South Central Region
(Region IV)
Bladen County Schools Linda Baldwin
Columbus County Schools Mitchell Nance
Whiteville City Schools Deanna Shuman
Cumberland County Schools Allison Violette (Finalist)
Harnett County Schools Sandra Howard
Hoke County Schools Stacy Stewart
Lee County Schools Gary Moore
Montgomery County Schools Robert Gilman
Moore County Schools Mary Harrison
Richmond County Schools Cory Satterfield
Public Schools of Robeson County Jennifer Freeman
Scotland County Schools Cindy Goodman
Piedmont-Triad/Central Region
(Region V)
Alamance Burlington Schools Gary Thornburg
Caswell County Schools Wanda Fields
Chatham County Schools John Eldridge (Finalist)
Davidson County Schools Deana Coley
Lexington City Schools Patricia Kroh
Thomasville City Schools R. Tobin
Guilford County Schools Dorothy Harper
Orange County Schools Terry Rogers
Chapel Hill-Carrboro Schools Susan Pegg
Person County Schools Margaret Allen
Randolph County Schools Laurie Sypole
Asheboro City Schools Karen Kiser-Kling
Rockingham County Schools Pamela Stphens-Lynch
Stokes County Schools Robert Martin
Winston Salem/Forsyth Schools Dennis Moser
Southwest Region
(Region VI)
Anson County Schools Preston Waddell
Cabarrus County Schools Cynthia Scott
Kannapolis City Schools Nancy Bartles
Cleveland County Schools Jerry Hoyle
Gaston County Schools Sheri Little
Lincoln County Schools Glenda Walker
Stanly County Schools Cynthia Misenheimer
Union County Schools Bill Cook (Finalist)
Charlotte/Mecklenburg Schools Thomas Spivey, Jr.
Northwest Region
(Region VII)
Alexander County Schools Steve Bumgarner
Alleghany County Schools Gary West
Ashe County Schools Robert McClure
Avery County Schools Roger Ayers
Burke County Schools Wendi Barber
Caldwell County Schools James Bradshaw
Catawba County Schools DeAnna Finger
Hickory Public Schools Vanessa Howerton
Newton-Conover Schools Beverly Roberts
Davie County Schools Danny Cartner
Iredell-Statesville Schools Roberta Ellis
Elkin City Schools R. Finney
Mooresville Graded School District  
Rowan-Salisbury Schools Windsor Eagle (Finalist)
Surry County Schools Terry Marcum
Mount Airy City Schools Sandy George
Watauga County Schools Phillip Griffin
Wilkes County Schools Teresa Foster
Yadkin County Schools Alice Shore
West Region
(Region VIII)
Buncombe County Schools Margaret Hyatt
(Finalist &
2005 Wachovia Principal of the Year)
Asheville City Schools Carol Ray
Cherokee County Schools David Newsome
Clay County Schools  
Graham County Schools  
Haywood County Schools Tom Daily
Henderson County Schools Joseph Tamer
Jackson County Schools Theresa Peters
Macon County Schools Chris Baldwin
Madison County Schools Nancy Allen
McDowell County Schools Lynn McNeilly
Mitchell County Schools Chad Calhoun
Polk County Schools William Utz, Jr.
Rutherford County Schools Marty Hopper
Swain County Schools Lambert Wilson
Transylvania County Schools Ronald Kiviniemi
Yancey County Schools Harold Lusk, Sr.