To access Quick Links, visit our text-only version.

. Public Schools of North Carolina . . State Board of Education . . Department Of Public Instruction .

WACHOVIA PRINCIPAL OF THE YEAR

2008 WACHOVIA REGIONAL & DISTRICT PRINCIPALS OF THE YEAR

NOTE :: Various file formats are used on this page that may require download. If larger than 1mb, it will take longer to download. For instructions or more information, please visit our download page.

  • 2008 Wachovia Regional & District Principals of the Year Booklet
    (pdf, 713kb)
  • 2008 Wachovia Principal of the Year Program
    (pdf, 1.0mb)

REGION SCHOOLS NAME
Northeast Beaufort County Schools Pamela Hodges
Bertie County Schools Sandra Hardy
Camden County Schools Jean Gray
Currituck County Schools Terrie Godgrey
Dare County Schools Arty Tillett (Finalist)
Edenton-Chowan Schools Tanya Turner
Elizabeth City-Pasquotank Public Schools Glenn Harris
Gates County Schools Susan Ward
Martin County Schools Hallet Davis, Jr.
Perquimans County Schools Jamie Liverman
Pitt County Schools Valerie Galberth
Washington County Schools Gloria McCray
Southeast Brunswick County Schools Rhonda Benton
Carteret County Schools Vicki Fritz
Craven County Schools Leondus Farrow, Jr.
Duplin County Schools Wendy Cabral
Jones County Schools LeeAnn McGirt
Lenoir County Schools Donna Grady
New Hanover County Schools James McAdams
Onslow County Schools Lori Howard (Finalist)
Pamlico County Schools Henry Rice, III
Pender County Schools June Robbins
Sampson CountySchools Stuart Daughtery
Clinton City Schools Jeffrey Bell
Wayne County Schools Celia James
Cape Lookout Marine Science Charter High Susan Smith
North Central Durham Public Schools Star Sampson
Edgecombe County Schools William Ellis, Jr.
Franklin County Schools Kimberly Ferrell
Granville County Schools Katherine Speed
Halifax County Schools Claude Cooper
Johnston County Schools Patrick Jacobs
Nash-Rocky Mount Schools Beth Lucas
Northampton County Schools Willie Bell
Vance County Schools Laura Rigsbee
Wake County Public Schools Cathy Moore (Finalist)
Warren County Schools Mary Hundley
Wilson County Schools Robert Reaves
Sandhills /
South Central
Bladen County Schools Dennis Rigans
Columbus County Schools William Wright
Whiteville City Schools Deanna Shuman
Cumberland County Schools Sandra Barefoot
Harnett County Schools Brooks Matthews
Hoke County Schools Donald Dawson
Lee County Schools Bonnie Almond
Montgomery County Schools Donna Kennedy
Moore County Schools Jeffrey Maples
Public Schools of Robeson County Stephen Gaskins
Richmond County Schools Willette Surgeon
Scotland County Schools Vicki Kirby (Finalist)
Piedmont-Triad /
Central
Alamance-Burlington Schools Nakia Hardy (Finalist)
Caswell County Schools Tina Clayton
Chatham County Schools Mervin Jenkins
Davidson County Schools Cathi Smith
Lexington City Schools Jackie Miller
Thomasville City Schools Dirk Gurley
Guilford County Schools Valerie Akins
Orange County Schools Clara Daniels
Chapel Hill-Carrboro Schools Amy Rickard
Person County Schools Kay Allen
Randolph County Schools Daryl Barnes
Asheboro City Schools David Poe
Rockingham County Schools Tiffany Perkins
Stokes County Schools David Hicks
Winston-Salem/Forsyth County Schools Kent Reichert
Southwest Anson County Schools Randy High
Cabarrus County Schools Robert Treadaway
Kannapolis City Schools Debra Norris
(Finalist &
2008 Wachovia Principal of the Year)
Cleveland County Schools Roger Harris
Gaston County Schools Page Carver
Lincoln County Schools Denise Patterson
Charlotte-Mecklenburg Schools Katherine Rea
Stanly County Schools Mike Campbell
Union County Schools Michael Webb
Union Academy Charter School J. Kenneth Templeton
Northwest Alexander County Schools Cary Cash
Alleghany County Schools Mike Edwards
Ashe County Schools John Gregory
Avery County Schools Brenda Reese
Burke County Schools Rexanna Lowman
Catawba County Schools Chris Gibbs
Hickory City Schools Judy Jolly
Newton-Conover City Schools Julianne White
Davie County Schools Danny Cartner (Finalist)
Iredell-Statesville Schools E. Todd Holden
Mooresville Graded School District Steve Mauney
Rowan-Salisbury Schools Mary Karriker
Surry County Schools Tracey Lewis
Elkin City Schools Thomas Caton
Mount Airy City Schools Gerri Martine
Watauga County Schools Angela Quick
Yadkin County Schools Angela Choplin
Western Buncombe County Schools Thomas Keever (Finalist)
Asheville City Schools Cynthia Sellinger
Cherokee County Schools Jerry Brackett
Haywood County Schools John Sanderson
Henderson County Public Schools William Reedy, Jr.
Jackson County Schools Dennis Proffitt
Macon County Schools Dan Moore
McDowell County Schools Vicki Webb
Mitchell County Schools Chad Calhoun
Swain County Schools Regina Mathis
Transylvania County Schools Caroleen Hodge
Yancey County Schools Doris Deyton